Türkçe Ana Konu

Türkçe Ana Konu

Postby PointLinuxTR » 21 Dec 2014, 16:37

Point Linux Türkçe yardım taleplerini bu konu altından iletebilirsiniz.
PointLinuxTR

Re: Türkçe Ana Konu

Postby PointLinuxTR » 21 Dec 2014, 16:43

Dilerseniz sosyal medya sayfamızı beğenebilir ve sosyal medya grubumuza katılabilirsiniz.

Facebook grubumuz ; https://www.facebook.com/groups/PointLinuxTR
Facebook sayfamız ; https://www.facebook.com/PointLinuxTR
PointLinuxTR

Postby Nadeo » 02 Jan 2015, 02:55

Merhaba, özellikle bu uğraşınız için tebrik ederim. yaklaşık 6 aydır Point Linux kullanıyorum, genellikle akademik çalışmalarım için. ve TempleOS bile kullanmış biri olarak karşılaştığım en stabil sistemlerden biri. çok sevdim.

Fakat şu var ki; bu süreç içinde sistem bazen superuser hesabına geçmekte zorlanıyor, sapıtıyor, deliriyor. bazı yapmam gereken değişiklikleri uygulayamıyorum. Bunun üstesinden gelmek için root hesabını default yapmaya uğraştım fakat bir türlü başaramadım. bu da burada ilk sorumuz olsun istedim.
Nadeo

Postby PointLinuxTR » 05 Jan 2015, 17:59

Nadeo wrote:Merhaba, özellikle bu uğraşınız için tebrik ederim. yaklaşık 6 aydır Point Linux kullanıyorum, genellikle akademik çalışmalarım için. ve TempleOS bile kullanmış biri olarak karşılaştığım en stabil sistemlerden biri. çok sevdim.

Fakat şu var ki; bu süreç içinde sistem bazen superuser hesabına geçmekte zorlanıyor, sapıtıyor, deliriyor. bazı yapmam gereken değişiklikleri uygulayamıyorum. Bunun üstesinden gelmek için root hesabını default yapmaya uğraştım fakat bir türlü başaramadım. bu da burada ilk sorumuz olsun istedim.

Merhaba.

Anladığım kadarıyla kullanıcısı root yetkileriyle kullanmak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gerekenleri kısaca anlatayım.

Sistem > Yönetim > Kullanıcılar ve Gruplar yolunu izleyin. Root olmasını istediğiniz kullanıcıyı seçin ve Account type bölümünde Admin seçili değilse Change tuşuna basarak Admin'i seçin. Daha sonra Advanced Settings altındaki Kullanıcı Ayrıcalıkları tabına girerek tüm kutucukları işaretleyin ve tamam diyerek seçin. Bu sayede kullanıcıya şifre dahilinde birçok yetkiyi vermiş olduk.

İstediğiniz bundan fazlasıysa istediğiniz kullanıcı seçin ve ardından Ekle - Sil botunlarının hemen altındaki Grupları Yönet butonuna tıklayın. Açılan listede root yazacak onu bulun ve özelliklere tıklayın. Grup Üyeleri yazan yerden de kendi normal kullanıcınızın adını seçerek tamam botunu ile çıkış yapın. Ardından sistemi yeniden başlatın.

Bu işlemle normal kullanıcınıza root yetkisi vermiş olduk. İlk anlattığım yöntem yeterli gelecektir ama daha fazlası için ikinci yöntemi de uygularsanız sisteme zarar verebilme ihtimalini aklınızdan çıkartmayın. Kullanıcınız artık root gibi hareket edebileceği için sistemi dikkatli kullanmanızı öneriyorum.
PointLinuxTR

Return to Other Languages